Żywienie

 

Odradzam jakikolwiek pokarm dla arowan, po który ryba musiałaby schodzić na dno. Po pierwsze, problemem może być żwir, który będzie się gromadził w jelitach i może doprowadzić do jej śmierci. A po drugie – z uwagi na dolegliwość Drop Eye.

Małe arowany (do 15 cm) powinny być karmione 3 razy dziennie, średnie (15–35 cm) – dwa razy dziennie, duże – (powyżej 35 cm) raz dziennie, a z czasem – nawet z kilkudniowymi przerwami. Różnorodność po-żywienia jest ważna ze względu na konieczność dostarczania rybie róż-norodnych składników pokarmowych. Wysokotłuszczowe pokarmy powinny być podawane tylko od czasu do czasu, gdyż może to powodowaćuje to problemy np. z Drop Eye. Jeżeli arowana jest przekarmiana, często to prowadzi do spadku apetytu i konieczności głodzenia jej przez kilka dni. Może to także doprowadzić do skrócenia życia rybie, a także ograniczenia jej zdolności do rozmnażania.

Druga, po cyklu azotowym, najważniejsza zasada w akwarystyce – nieprzekarmianie ryb, ale z mojego doświadczenia i obserwacji innych wynika, że większość z nas popełnia ten drastyczny błąd. Pamiętajmy, że głodna ryba to zdrowa ryba! Niepodanie jej pokarmu nawet przez kilka dni nie spowoduje u niej nic złego, co ma się odwrotnie do jej przekarmienia. Mniej jest zawsze lepiej!

Arowana jest bardzo żywiołową rybą. W naturalnym środowisku jej pożywieniem są głównie insekty (często pozyskiwane znad lustra wody), ryby, krewetki, robaki i małe płazy. Żywe jedzenie jest zalecane, aczkolwiek wiąże się z ryzykiem chorób, w szczególności, gdy pokarm pochodzi z nieznanej wody. Jeżeli nie jesteś pewien – nie używaj. Ale ryby można także przyzwyczaić do przyjmowania innych pokarmów. Ważne, aby były one różnorodne.

Świerszcze
Bardzo dobre dla arowany, pomagają w pogłębieniu jej kolorytu oraz we wzroście. Wszystkie arowany jakie znam uwielbiają świerszcze. Mogą zjeść nawet 10 na raz. Są bardzo pożywne i mają bardzo niskie prawdopodobieństwo przeniesienia jakichkolwiek chorób. Należy używać świerszczy o odpowiedniej do otworu gębowego ryby wielkości.
Młode arowany powinny być karmione świerszczami bez zewnętrznej skorupy, aby nie uszkodziła ona ich układu pokarmowego. Świerszcze powinny pochodzić ze znanego źródła. Złapane w naturze nie powinny być podawane ze względu na pestycydy. Świerszcze przed podaniem mogą być karmione witaminą A w postaci marchewki. Jest to bardzo dobra droga podawania witamin. Owady mogą być również mrożone, ale ilość składników pokarmowych zachowanych w nich jest mniejsza.
Problematyczne może być przyzwyczajenie ryby do tego akurat pokarmu i odrzucenie innego.

Karaluchy
Podobnie jak świerszcze. Nie należy podawać arowanie nieżywych karaluchów, ponieważ mogły one zginąć przez środki owadobójcze. Zalecane jest, aby odczekać 2 dni przed podaniem karaluchów rybie. Jeżeli owad miał styczność ze środkami owadobójczymi, zginie – jeżeli nie, można go podać.

Stonogi
Bardzo pożywne. Zwykle używane w Azji, aby wzbogacić kolor arowany. Niestety są trudno osiągalne z wyjątkiem mrożonych.

Pijawki
Podawane głównie młodym arowanom. Należy je wypłukać przed podaniem. Nie podawać zamrożonych i starych oraz dojrzałych osobników, ponieważ są trudne do przetrawienia. Żywe pijawki są zalecane.

Dżdżownice
Bardzo zdrowe i pożywne. Małe prawdopodobieństwo przeniesienia choroby. Zaleca się wyciśnięcie ziemi i wypłukanie przed podaniem. Zalecane przez większość akwarystów.

Krewetki
Zawierają proteiny i są bardzo zdrowe, poprawiają koloryt (czerwony) i pomagają we wzroście. Przed podaniem małym arowanom krewetkom należy usunąć głowę (zawiera ona dużo toksyn, zarazków i jest ciężkostrawna) i ogon, ponieważ mogą one uszkodzić jelita ryb. Nie powinniśmy karmić krewetkami zbyt często. Nie należy hodować krewetek w akwarium z arowaną, gdyż może to prowadzić do choroby opadających oczu, ponieważ ryba będzie ich ciągle szukała. Żywe krewetki są bogate w witaminę A, która wspiera wybarwianie się ryb.
Również tu występuje możliwość zarażenia chorobą. Należy podawać tylko mięso ze świeżych krewetek. Unikaj mrożonego mięsa, chyba że jesteś pewien jego pochodzenia, gdyż skażone może prowadzić do problemów z wątrobą. Najlepiej jest także podzielić krewetkę na kawałki.

Serca wołowe
Pomagają we wzroście. Arowana będzie rosła szybciej i będzie większa. Zawarte w sercu tłuszcze muszą być usunięte, ponieważ mącą one wodę i staje się ona oleista. Można także karmić arowany sercami z kurcząt, które zawierają mniej tłuszczu. Pamiętajmy jednak, że taki pokarm podajemy rzadko ze względu na tłuszcz.

Granulaty
Niektóre arowany bardzo chętnie je jedzą, inne należy koniecznie nauczyć i przyzwyczaić. Zawierają one wiele witamin i wiele składników potrzebnych do zbalansowanej diety, są pożywne. Niektóre granulaty zawierają składniki, które wzbogacają koloryt ciała ryby, w szczególności formy złotej i czerwonej. Zalecane jest, aby używać granulatów przeznaczonych specjalnie dla arowany.
Nie może być to jedyny pokarm, jaki podajemy rybie. Moim zdaniem jest on jednak niezbędny, i jeśli jest dobrej jakości, nie będziemy mieli problemów ze zdrowiem naszej podopiecznej.

Żaby
Często ulubione pożywienie arowany. Niektóre potrafią zjeść nawet kilka mniejszych sztuk w ciągu dnia. Są pożywne oraz wzbogacają kolory. Głównie podawane arowanom w Azji. Należy sprawdzić przed podaniem, czy żaby nie są trujące, zaleca się kilkudniową kwarantannę. Nie wolno podawać arowanie martwych żab.

Żywe ryby
Niemalże każda mała ryba, która nie jest trująca, może być pożywieniem arowany. Odradzam jednak złote rybki, z uwagi na ich niewielkie właściwości odżywcze i zbyt dużą zawartość tłuszczu. Ten rodzaj pożywienia jest związany z dużym ryzykiem choroby. Kwarantanna jest konieczna. Należy podawać je jednak niezbyt często, nie powinny one być w żadnym wypadku głównym pożywieniem naszych arowan.

Mięso z ryby
Przed podaniem należy usunąć tłuszcz, pokroić na małe kawałki i dokładnie umyć, aby nie zmętnić wody. Należy unikać mrożonego mięsa, gdyż może ono zawierać zdenaturalizowane proteiny i prowadzić do chorób wewnętrznych organów.