Akwarium

 

Biorąc pod uwagę, że ryba jest w stanie urosnąć do długości nawet 120 cm w zależności od gatunku, potrzebuje ona naprawdę dużego „domu”. Odradzam zakup arowany, jeśli nasz zbiornik nie jest odpowiedniej wielkości – kiedy ryba podrośnie, będziemy zmuszeni ją sprzedać.

Zbiornik
Tematów na forach oraz informacji o odpowiedniej wielkości akwarium dla naszejryby możemy znaleźć tysiące. Od rad typu: że „arowanę możesz trzymać
w 120 litrach, a potem, jak podro-śnie, to ją sobie sprzedamy”, poprzez wymiary, gdzie przyjmuje się długość akwarium jako podwójny wymiar dorosłej ryby oraz szerokość jako pojedynczy.

Ostatnie znane mi wytyczne co do wielkości zbiornika dla tej silnej i długiej ryby określają akwarium, które ma długość równą trzykrotnej długości dorosłej ryby i szerokość odpowiadającą jej długości. Wysokość już nie ma aż takiego znaczenia. WOW! Szybko przeliczając, daje nam to dla najpopularniejszej i najbardziej dostępnej arowany akwarium o wielkości 360×120 cm i wysokości, powiedzmy, 70 cm, czyli akwarium o litrażu przekraczającym 3000 litrów !!! Szaleństwo i bajki? Chyba jednak nie. Tylko kogo w Polsce stać na postawienie takiego dużego akwarium w mieszkaniu? Ano
właśnie…

Jak widać, sprawa wielkości zbiornika to bardzo delikatny a zarazem kontrowersyjny temat. Po wielu latach obserwacji tych ryb oraz przeczytaniu tysięcy stron internetowych stwierdzam, że nie wiem, czy byłbym w stanie z czystym sumieniem określić prawidłowe wymiary zbiornika dla naszej arowany.
Ważniejsze jest, aby ryba miała zbiornik odpowiednio długi i szeroki niż głęboki, choć oczywiście nie może też być on zbyt płytki. Młoda arowana może być podchowana w mniejszym akwarium, ale, moim zdaniem, warto zorganizować od razu docelowy zbiornik, bo w przerażającej większości przypadków to „na razie” kończy się „na zawsze”.

Pokrywa
Pamiętajmy, że mamy do czynienia z rybą naprawdę bardzo silną, tak silną, że potrafi jednym uderzeniem rozbić niejedną pokrywę czy grzałkę. Raz zdarzyło mi się, że ryba zbiła mi świetlówkę. Arowanie nic się nie stało, ale czas spędzony na wyławianiu resztek szkła oraz koszt nowego oświetlenia skłoniły mnie do wykonania pewnego zabezpieczenia.

Z dużego kawałka pleksi (grubości 8 mm) wyciąłem prostokąt o wymiarach pokrywy akwarium. Następnie wykonałem w nim niewielkie otwory, abym mógł się dostać do ryby (podać pokarm, posprzątać, podmienić wodę, itp.). Na koniec tak przygotowaną osłonę położyłem pomiędzy taflą wody a pokrywą. Pokrywa jest niezbędna i musi być wystarczająco solidna, aby arowana nie mogła jej zniszczyć i podnieść. Kilkakrotnie widziałem, jak właściciele akwarium
kładli cegły na pokrywy. Moim zdaniem wystarczy jednak dobrej jakości ciężka pokrywa i zabezpieczone przed stłuczeniem oświetlenie. Jeśli zrezygnujemy ze standardowych żarówek lub świetlówek i postawimy na lampy LED, to problem mamy rozwiązany. Wtedy wystarczy grubszy kawał pleksi, tak aby pod wpływem temperatury wody nam się on nie odkształcał a już bezpośrednio nad nim powieszone oświetlenie typu LED.

Filtracja
System filtrujący to niezwykle ważny element w naszym akwarium, gdyż arowana to ryba, która pożera masę pokarmu, a co za tym idzie, jej metabolizm jest ogromny. Sugeruję zewnętrzne filtry, najlepiej sprawdzają się tzw. sumpy, w których możemy dowolnie umieścić różnego rodzaju media filtracyjne, a co istotne, możemy też tam zmieścić to wszystko, co na ogół znajduje się w samym zbiorniku, a co może być stratowane przez tą silną rybę, czyli grzałki, termometr, napowietrzanie itp. Dobrze jest ustawić końcówkę wylotu wody z filtra tak, aby stworzyć prąd wodny, który zapewni rybie warunki zbliżone do naturalnych i dodatkowo wydmucha wszystkie zanieczyszczenia. Musi on być dostatecznie mocny, aby stworzyć arowanie dobre warunki do siłowych ćwiczeń, a także po to, aby zwiększyć ilość tlenu w wodzie, poprzez wywołanie fal na jej powierzchni, co również pomaga w chłodzeniu wody w ciepłe dni.

Sama konstrukcja i działanie filtracji typu sump dają nam bardzo dobre napowietrzanie zbiornika. Bardzo polecam wszystkim takie rozwiązanie filtracyjne,
które sam testuję z powodzeniem już od wielu lat.

Podłoże
Podłoże nie może być zbyt drobne (takie, aby nie gromadziło się w jelitach arowany, co mogłoby doprowadzić do jej śmierci) i, co najważniejsze, musi być gładkie, bez ostrych krawędzi. Zbyt drobny piasek może powodować, że ryba będzie „kasłała”, ponieważ małe kamyki czy drobiny piasku dostaną się do jej skrzeli. Arowana, mimo że w większości poszukuje pokarmu w górnych partiach wody, na powierzchni lub nad nią, to jednak często zdarza się, że swoją dużą paszczą zagarnia pokarm z dna.

Niektórzy w ogóle nie stosują żwiru, aby łatwiej było sprzątać akwarium, ale nie jestem zwolennikiem takiego wystroju zbiornika, w którym najbardziej miłują się właśnie Azjaci. Takie rozwiązanie może powodować, że ryba widzi swoje odbicie w dnie, co z kolei może przyczyniać się do wytrzeszczu oczu (Drop Eye).

Rośliny
Rośliny w zbiorniku z arowanami to zawsze trudny temat. Polecam tylko mocne i silne gatunki, ponieważ arowana jest bardzo dynamiczną rybą,
delikatne roślinki będą urywane i niszczone. Sposobem na ich trzymanie jest posadzenie w specjalnie przygotowanych doniczkach lub zastosowanie takich, które rosną na korzeniach i kamieniach i które łatwo można do nich przymocować, np. „java fern” (Microsorum pteropus) i anubiasy.

Arowany lubią zakamarki, pływanie pomiędzy gałęziami, korzeniami. Mimo, że to ryba dominująca, to lubi zaciemnione miejsca i takie, które pozwolą
jej obserwować innych towarzyszy w akwarium. Jednak nie przesadzajmy z dekoracjami dla tak dużej ryby, gdyż nie będą one pozwalały jej na swobodne pływanie. Należy także uważać z korzeniami i ich ostrymi brzegami, ponieważ mogą one uszkodzić łuski ryby, a nawet jej oczy. Należy spiłować
i odciąć wszystkie ostre krawędzie.

Większość akwarystów minimalizuje dekoracje ze względu na prace związane ze sprzątaniem, a także ze względu na możliwość uszkodzenia ryby.

Tło
W większości zbiorników, z którymi miałem do czynienia, jako tło przeważa kolor czarny i niebieski – z reguły dają dobry kontrast dla naszej podopiecznej.

Ustawienie zbiornika Akwarium powinno znajdować się w miejscu, gdzie nie ma zbyt wielu przechodniów. Jeżeli jest to możliwe, nie powinno być blisko biegających dzieci i zwierząt.

Nie może być oczywiście usytuowane w bezpośrednim świetle słonecznym, gdyż powoduje to rozwój glonów. Arowana to ryba kontaktowa, niezwykle uważnie obserwująca otoczenie poza jej domem w tym nas samych.