Opieka

 

Przy wyborze ryby należy bardzo uważnie się jej przyjrzeć, aby upewnić się, że nie ma ona „wad konstrukcyjnych” – nienaruszone, tej samej długości wąsy, niezniszczone łuski, brak jakichkolwiek oznak Drop Eye oraz nieprzerwane płetwy.

Wiele osób zadaje pytanie, jakie inne ryby możemy trzymać z arowaną. Niestety wszystkie mniejsze rybki będą w akwarium mocno zagrożone. Jeśli jednak chcemy mieć pewną róż-norodność, polecam duże zbrojniki, sumy, niektóre pielęgnice takie jak Cichla ocellaris, Datnioides, Polypterus czy Nożownik a moimi ulubionymi towarzyszami oczywiście są płaszczki, które według mnie (i nie tylko mnie) pięknie prezentują się razem. Mniejsze ryby będą zjadane w całości lub duszone na śmierć. Unikajmy ruchliwych ryb dennych, aby nie powodować, iż nasza ryba będzie zmuszona cały czas obserwować dno akwarium.

W większości przypadków w zbiorniku może się znajdować tylko jedna arowana, chyba że znajdą się one w naprawdę bardzo dużym akwarium i będzie ich więcej. Mniejsza ilość będzie walczyła ze sobą o przywództwo, aż się pozabijają. Mokra podłoga, zbite świetlówki i połamana pokrywa gwarantowane. Mnie się udało połączyć dwie czarne arowany oraz czarną i srebrną. Słyszałem, że niewielu ludziom na świecie udało się w warunkach akwarystycznych połączyć arowany australijskie. Są to ryby niezwykle terytorialne i agresywne nie tylko wobec swojego gatunku, ale również w stosunku do innych, często dużo większych od siebie ryb.

Przy odpowiedniej opiece arowana może żyć nawet 20 lat. Znam jeden udokumentowany przypadek arowany azjatyckiej, która przeżyła 24 lata.

Arowana, pomimo swojej odporności, powinna przebywać w środowisku, w którym pH jest neutralne lub lekko kwaśne o wartości 7. Należy je regularnie sprawdzać. Ważne jest, aby co jakiś czas wykonywać testy wody, aby być pewnym jej jakości.

Temperatura powinna oscylować pomiędzy 26–29°C . Należy unikać nagłej zmiany temperatury, ponieważ może to spowodować szok u ryby i problemy, takie jak np. odpadanie ogona. Arowana jest w stanie żyć także w wyższej temperaturze (wskazane przy leczeniu niektórych chorób), ale nie jest to zalecane na dłuższy czas. Wysoka temperatura powoduje marszczenie się okrycia skrzeli i niszczy oryginalny wygląd ryby, znacznie zwiększa też jej metabolizm, co
w konsekwencji osłabia ją i niszczy.

Najważniejsze jednak jest utrzymanie odpowiedniej czystości (niskie NO3) samej wody. I nie chodzi tutaj oczywiście o jej klarowność. Nie jest to łatwe z uwagi na – jak wspomniałem wyżej – dużą żarłoczność arowany oraz jej szybką i obfitą przemianę materii. Utrzymywanie NO3 na poziomie 20 ppm pozwala się cieszyć zdrową rybą, bez poprzerywanych płetw i pięknie ukazującą swoje kolory. Duże ilości azotanów NO3 są zazwyczaj problemem w akwarium z arowaną. Regularna podmiana wody 1–2 razy w tygodniu w ilości około 25–30% jest najprostszym rozwiązaniem. Bardzo często zdarza się, że zabiegani zapominamy o tych bardzo istotnych parametrach i nieświadomi zauważamy, często już za późno, niewystarczającą masę filtracyjną. Podwyższenie azotynów NO2 przy wysokim pH jest bardzo groźne dla naszych ryb. Jeszcze gorzej, jeśli pojawi się w naszym zbiorniku amoniak, co zdarza się często w niedojrzałych akwariach, przygotowanych w pośpiechu i przez akwarystów niezbyt doświadczonych, o mizernej podstawionej wiedzy z zakresu cyklu azotowego.